Lorca

Recytacja, śpiew: Anna Chodakowska
Muzyka, gitara: Roman Ziemlański

Spektakl słowno-muzyczny zatytułowany ”Lorca” to popis aktorski Anny Chodakowskiej  i mistrza gitary, kompozytora - Romana Ziemlańskiego.

Anna Chodakowska, aktorka występująca w teatrze Narodowym, na Scenie „Prezentacje” i  w Teatrze „Kamienica” lubi takie wyzwania jak poezja iberyjska.


Artystka recytuje trudne wiersze Frederico Garci Lorki – wybitnego poety i dramaturga z początku XX w., zamordowanego podczas hiszpańskiej wojny domowej. Mówi tę poezję jak gdyby ją śpiewała i jest w tym po prostu znakomita.


Nie jest to zwykłe czytanie poezji. To właściwie monodram aktorki, spektakl, który ułożyła sama Artystka. Zawarła w nim zestaw tradycyjnych utworów hiszpańskich. Muzykę specjalnie do tego widowiska napisał Roman Ziemlański.


Annie Chodakowskiej towarzyszy ognista, przepiękna muzyka hiszpańska wykonywana przez wirtuoza gitary, znakomitego kompozytora i aranżera – Romana Ziemlańskiego.


Federico García Lorca  (1898-1936) - hiszpański poeta, dramaturg, malarz, pianista i kompozytor. Sztandarowy przedstawiciel Pokolenia 27.


Urodził się w Fuente Vaqueros w prowincji Grenada. W roku 1909 jego rodzina przeprowadziła się do Grenady, a on sam w roku 1919 wyjechał do Madrytu, gdzie studiował literaturę i filozofię, zajmował się muzyką oraz rysunkiem i gdzie zaprzyjaźnił się m.in. z Salvadorem Dalí i Luisem Buñuelem.


W latach 1929-1930 odbył podróż do USA (m.in. do Nowego Jorku) i na Kubę, co zainspirowało go do wydania tomiku „Poeta en Nueva York” (1948).


Był współzałożycielem antyfaszystowskiego związku hiszpańskiej inteligencji. Na jego twórczość miało wpływ tzw. pokolenie 1898, stawiające na folklor, który pojawia się w jego twórczości zarówno w wierszach ( np. ludowe obyczaje i przyroda Andaluzji w „Romancach cygańskich”) , jak w dramatach: „Krwawe gody”, „Yerma”, „Panna Rosita czyli język kwiatów”, „Dom Bernardy Alba”,” Mariana Pineda”. 


Jego powrót do Hiszpanii zbiegł się z proklamowaniem drugiej republiki hiszpańskiej. W latach 1931-1936, do wybuchu wojny domowej, zajmował się reżyserią teatralną, aktorstwem i napisał swoje najgłośniejsze sztuki.
Został zamordowany na początku hiszpańskiej wojny domowej 1936 r. przez prawicową bojówkę Falangi zwolenników F. Franco. Okoliczności zabójstwa nie zostały do końca wyjaśnione. Lorca ukrywał się w domu znajomego nacjonalisty, zabójcom przypisuje się motyw nie tylko polityczny, ale i  obyczajowy. Poeta nie tylko miał lewicowe poglądy, ale był zdeklarowanym homoseksualistą, za co był znienawidzony przez radykalnych prawicowców. Pochowany został w nieoznakowanym grobie w pobliżu Grenady.