Kolekcjoner wspomnień

Kolekcjoner wspomnień - w hołdzie Bułatowi Okudżawie

Recital autorstwa znakomitego kompozytora, wirtuoza gitary -  Romana Ziemlańskiego poświęcony pamięci wielkiego poety i balladzisty - Bułata Okudżawy. 

 

Roman Ziemlański spotykał Bułata Okudżawę w Moskwie podczas wyjazdów koncertowych z Anną German i Jego recitali w Polsce. Bułat uwielbiał muzykę hiszpańską i Ziemlański często grał mu porywające hiszpańskie utwory. Po latach znajomości i fascynacji Roman Ziemlański stworzył własny program na cześć znakomitego rosyjskiego barda…

 

Kolekcjoner wspomnień…”

W swoim recitalu Roman Ziemlański śpiewa najbardziej znane pieśni Okudżawy, takie jak „Katarynka”, „Balonik”, „Nic więcej”, „Gabinety”, „Planeta słońca”, „Modlitwa”. Większość wykonywanych piosenek Artysta poprzedza anegdotami z nimi związanymi, opowiada o swoich spotkaniach z Mistrzem Bułatem i przytacza wiele historii dotyczących Okudżawy.

 

W „Kolekcjonerze wspomnień” śpiewa także teksty Jonasza Kofty, Andrzeja Poniedzielskiego, Andrzeja Brzeskiego.

 

Sam Roman Ziemlański tak pisze o swoim recitalu:

„W latach 70-tych miałem zaszczyt współpracować ze Sławą Przybylską i Wojciechem Siemionem w spektaklu: "Związek Przyjacielski". Dzięki tym artystom poznałem osobiście Bułata Okudżawę. Pomyślałem wtedy, że jego poezje i muzyka muszą trwać wiecznie.

 

Po latach wróciłem do pomysłu Wojciecha Siemiona i sam stworzyłem recital poświęcony temu wielkiemu artyście.

 

„Kolekcjoner Wspomnień” to tytułowe hasło recitalu balladowego. Zawieszeni na przełomie wieków drżymy o jutro. Z niepokojem patrzymy na szerzący się terroryzm, na upadek ludzkich wartości, na bezwzględną walkę o władzę, ale również o przetrwanie. Rodzi się w nas coraz większa tęsknota za lepszym światem, w głębi duszy marzymy o życiu tylko wśród ludzi życzliwych, uczciwych, kierujących się prawem miłości bliźniego.

 

„Kolekcjoner Wspomnień” to miejsce, w którym ludzie są dla siebie dobrzy i mili, gdzie nie ma wojen i nienawiści, miejsce wiecznego pokoju. O takiej planecie marzył zapewne wielki humanista, słynny poeta i balladzista, propagator wszystkiego, co sprzyja zjednoczeniu ludzkości w jedno dobro, o ludzkiej cywilizacji posiadającej jedno wspólne szkarłatnie czyste serce - Bułat Okudżawa.

 

Wartości humanistyczno-kulturowe tak wyraziście zaznaczone w poezji Bułata Okudżawy to przede wszystkim pochwała zdrowej, czystej, niczym nie skażonej normalnej ludzkiej egzystencji. Okudżawa nawołuje do miłości człowieka do człowieka, wyśmiewa ludzką zazdrość, podłość i nienawiść. Bułat Okudżawa to bardzo znacząca postać w światowej kulturze muzycznej. Jego utwory - ballady weszły na stałe do "żelaznego" światowego repertuaru pieśni śpiewanych najczęściej z towarzyszeniem gitary klasycznej.

 

Recital wokalno - gitarowy, jak również niedawno nagrana płyta, to przede wszystkim przekrój twórczości Mistrza Bułata. Nowe utwory, jak i całe moje artystyczne przedsięwzięcie jest hołdem złożonym jednemu z najsłynniejszych artystów XX w.”

 

 

 

 Powstała rozszerzona wersja recitalu balladowo-gitarowego „Kolekcjoner Wspomnień”. Spektakl nosi tytuł "Witaj Bułat". Romanowi Ziemlańskiemu na scenie towarzyszy aktorka i piosenkarka -  Małgorzata Masalska.